• 11.10.2022

Boru Bükme Nedir?

Boru bükme, otomotiv ve mühendislik endüstrisinin yanı sıra mobilya endüstrisinde de yaygın bir işleme yöntemidir. Çelik, bakır, alüminyum gibi farklı malzemeler bükülerek istenilen şekil verilebilir.

Boru bükme ileri teknoloji ve hassasiyet gerektiren bir uygulamadır.  Bu yüzden günümüzde çoğu metal borunun bükme işlemleri,  CNC kontrollü boru bükme makinelerinde yapılmaktadır. Metal boruları bükerken, boru bükme işlemini olabildiğince kolay ve pürüzsüz hale getirmek için hem özel makineler hem de farklı yöntemler kullanılır. Boru bükmede iki temel yöntem vardır:  Sıcak bükme ve soğuk bükme.

Soğuk Boru Bükme

Metal boruları bükerken bir eğri şablonu kullanılır. Boru şablonun üzerine çekilir ve bir manivela ile boru tünele benzer bir şeye bastırılır. Bu sayede metal borunuzda çirkin kırışıklık ve kıvrımlardan kaçınır ve güzel bir kıvrım elde edersiniz. Eğer bükümün estetiğini daha da arttırmak istiyorsanız işleme başlamadan önce boruyu iç mandrel ile doldurabilirsiniz.

Soğuk bükme için boruları büktüğünüz ölçeğe bağlı olarak hem manuel bükücüleri hem de gelişmiş, bilgisayar kontrollü bükücüleri kullanabilirsiniz.

Sıcak Boru Bükme

Metal boruları bükmek için sıcak bükme yöntemi kullanıldığında boruyu önce sert bir şekilde kumla doldurmak yaygındır. Daha sonra borunun dış eğrisini istediğiniz yerde, oradaki metalin gerilmesine neden olan bir kaynak alevi ile ısıtma işlemi yapılır.  Boru düzensiz hale gelmeden bu yöntemi kullanmak için ustalık gerekir.

Boruyu kumla doldurmadan önce ısı ile boru bükme işlemi gerçekleştirilebilir ancak bu durumda genellikle esas olarak ısıtılan borunun iç kıvrımı olmaktadır. Bu, borunun katlanmasını sağlar, ancak iyi bir sonuç elde etmek için boruyu büken kişilerin bu alanda uzman ve deneyim sahibi olmasını gerektirir.

Büyük Hacimde Boru Bükme

Günümüzde profesyonel bir şekilde boru büküm işleri ile uğraşanlar genellikle bilgisayar kontrollü boru büküm makinelerine geçmektedir. Bu, üretimi büyük ölçüde kolaylaştıran bir durumdur. Önceleri, doğru şekilde boru bükebilmek için metal boru türlerini iyi bilmeniz ve çok fazla eğitim almanız gerekiyordu. Sonuçta, büktüğünüz borunun içinde büküldükten sonra bile boş alan bulunması ve kırışıklardan ve kenarlardan kaçınılması gerekir. Ayrıca metal çatlağının olmaması önemlidir. CNC kontrollü boru bükme makineleri ile mükemmel şekilde bükülmüş boruları hızlı ve verimli bir şekilde elde edersiniz.

Boru Bükme Makinesi Nedir?

Boru bükme makinesi, boruları kalıcı olarak şekillendirmek ve istenen şekle bükmek için tasarlanmıştır. Bükme, diğer şeylerin yanı sıra yuvarlak boruları, kare boruları ve oval boruları bükmek için kullanılır.

Otomatik bir boru bükme makinesi, benzersiz boru profilleri oluşturmak için tekli boruları ya da seçilen bükme şablonuyla aynı anda birkaç boruyu bükmek için kullanılabilir. Form bükme, presle bükme ve döner çekme bükmeyi içerir. Bu boru bükme yöntemleri, farklı metal boru türleri için kullanılabilir.

Otomatik boru bükme makinelerinde yuvarlak boruları bükmek en yaygın olanıdır, ancak spesifikasyona bağlı olarak dikdörtgen veya kare borular için de kullanılır.

Boru Bükme Makinesi Nasıl Çalışır?

Bir boru bükme makinesi, malzemenin istenen bükülmesini elde etmek için farklı malzemelerden boruları bir bükülme veya ruloya bastırmak için mekanik kuvvet kullanır. Borular sabitlenirken, borunun ucu, kullanılan kalıbın etrafında dönmesi için makine tarafından yönlendirilir. Borunun bükülmesi için silindirlerin içinden itildiği yöntemler vardır. Bazı otomatik boru bükme makinelerinde boru parçalarının kırılmaması için borunun içine mandreller yerleştirilir.

Otomatik boru bükme makineleri genellikle pnömatik, hidrolik veya elektrikli servo motorla çalıştırılır. CNC kontrollü boru bükücüler, boruları yönlendirmek ve şekillendirmek için presler ve silindirler kullanır.

Günümüzün gelişmiş ve gelişmiş büküm makineleri, verimli şekillendirme üretimi, hatasız sonuçlar sağlar ve büküm sürecindeki hataları ortadan kaldırır.

Farklı Boru Bükme Teknikleri

Pres Bükme

Bu en yaygın tekniktir ve boruların soğuk bükülmesinde kullanılır. Daha büyük seriler için uygundur. Bir büküm veya silindir boruya bastıracak ve bükme aletinin şekline göre bükecektir. Boruların presle bükülmesi genellikle boruların tutarlı bir enine kesitinin gerekli olmadığı durumlarda kullanılır.

Döner Çekme Bükme

Döner çekme bükme, daha hassas bir bükme açısına ve yarıçapına sahiptir. Bu teknoloji, örneğin, orta ve büyük serilerde çeşitli araba parçaları ve korkulukların oluşturulması için çok uygundur. Çekerek büküm genellikle bir CNC kontrolüne sahiptir ve özel aletler yardımıyla hassas sonuçlarla daha zor ve karmaşık bükümler oluşturabilmektedir.

Rulo Bükme

Rulo bükmede, çelik borular, bir boruyu veya çelik profili birbirine bastıran ve kademeli olarak büken birkaç silindirden beslenir. Bu teknik, tolerans taleplerinin çok yüksek olmadığı daha uzun boruların daha yumuşak bükülmesi için uygundur.

İndüksiyon Bükme

Bu bükme tekniği, boruları veya geniş yarıçaplı malzemeleri bükerken yaygındır ve kullanılan makine mandrel gerektirmez. Bu teknoloji, istenen bükme açısında yüksek hassasiyetle bükme sağlar ve örneğin yüksek doğruluk gereksinimleri olan sargı ve bobinlerin oluşturulmasında kullanılır.

Boru Bükme ve Kesme Alanındaki Tüm İhtiyaçlarınızda Yanınızdayız!

ÖZKA olarak 40 yılı aşan tecrübemizle boru bükme ve kesme alanında dünyanın önde gelen markalarının Türkiye distribütörü olarak hizmet vermekteyiz. Boru ve profil kesme ve bükme ekipmanlarımız sektörün ihtiyaçlarına göre üretilmiştir. CE belgesine sahip, üstün verimlilikteki teknolojileri sizinle buluşturuyoruz. ÖZKA ailesine katılmak ve mutlu müşterilerimiz arasına katılmak için acele edin!

 

 

 

Son Yazılar

Kategoriler