• 20.11.2022

Otomasyon, makinelerin maksimum katılımı ve minimum insan desteği ile bir süreçte veya belirli bir üretim aşamasında teknolojinin uygulanmasıdır. Otomasyon,  insan emeği sayesinde üretim faaliyetlerinin büyük bir bölümünün veya tamamının makine ve teçhizata aktarılması için ileri teknolojinin endüstriyel üretim sürecine uygulanmasıdır. Bu konsepte göre, otomatik süreç çok fazla insan müdahalesine ihtiyaç duymayacak, ancak makinelerin daha hızlı ve daha doğru çalışmasına yardımcı olmak için farklı kontrol sistemleri kullanacak ve insan müdahalesini azaltacaktır.

Sac metal üretim otomasyonu, hem maliyet tasarrufu hem de en yüksek kalitede sac şekillendirme sunar. Günümüzde sacdan yapılan mekanik ürünler, son derece yüksek hassasiyet gerektiren ürünlerdir. Teknik ihtiyaçları karşılamak için sac üretim makine sistemi modern olmalıdır. Makinelerde ne kadar modern teknoloji kullanılırsa, üretim kapasitesi o kadar optimize edilir ve eski teknolojinin eksikliklerini sınırlar.

Metal İşleme Endüstrisi, daha fazla verimlilik ve üretkenlik sağlayan, daha düşük maliyetle üretim imkanı sunan yenilikçi sistemlere yönelmektedir. Ürün ve prosesin teknolojik yeniliği, boru ve profil işleme sektörü için de önemli bir rekabet faktörüdür. Yüksek düzeyde otomasyonu ve büyük esnekliği birleştiren makineler, çalışan işçi sayısını azaltarak avantaj sağlamaktadır.

Üretimde otomasyonun getirdiği faydalar şunlardır:

Paradan ve Zamandan Tasarruf Edin

Makineleri üretime uygulamak her zaman döngü süresinin kısa olmasını ve neredeyse hiç kesinti olmamasını sağlar.  Makineler maksimum kapasite ile 7/24 çalıştırılabilir. 

İşçilik Maliyetlerini Azaltın

Üretimde otomasyon uygulamak, otomatik makinelerin katılımını en üst düzeye çıkarmak, üretim sürecine insan katılımını en aza indirmek anlamına gelir. Sonuç olarak, işletmeler işgücü maliyetlerini azaltacaktır. Doğrudan işin içinde insanlar varsa, üretimde birçok tehlikeli aşama vardır. Bu nedenle otomatik hat uygulaması sayesinde fabrikalarda iş güvenliği de sağlanmış olmaktadır.

İyileştirilmiş Kalite ve Doğruluk

Otomatik makine hatları, belirlenmiş standart parametrelere göre çalışır ve operatörün kontrolündedir. Ayrıca, makine çalışmasının tekrarı sadece aynı kalitede ürünler üretmekle kalmaz, ayrıca geniş bir ürün yelpazesini hassasiyetle üretir. Üretim sürecinde, otomatik ekipman uygulandığında, tüm ürün parametreleri önceden programlanacak, böylece bitmiş ürün her zaman yüksek doğruluğa, en düşük hata oranına sahip olacaktır. Böylece otomasyon, işletmelerin bitmiş ürünlerdeki insan kaynaklı hataları önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olur. Ayrıca otomatik üretim hattı sayesinde oluşturulan ürünler her zaman en yüksek tekdüzeliğe sahiptir. Düşük hata oranı, fabrikanın hammadde maliyetini, ürün hata düzeltmesi veya üretim telafisi ile ilgili üretim maliyetlerini azaltacağı anlamına gelir.

İşletmeler için Rekabetçi Avantajı Sağlar

Verimliliği artırmak, malzeme maliyetlerini ve işçilik maliyetlerini azaltmak fabrikaların maliyetleri düşürmesine yardımcı olacaktır. Bu arada, ürün kalitesi belirgin bir şekilde artar. Böylece işletmelerin pazardaki rekabetçi konumlarını geliştirmelerine yardımcı olur.

Lazer Kesim Otomasyonu: Modern Endüstride Vazgeçilmez Teknoloji

Boruların ve profillerin lazerle kesilmesi, iş parçasının kesme kafasına göre dönüşü ve uzunlamasına hareketinin bir kombinasyonunu içerir. Lazer kesim ile çapaksız, pürüzsüz bir kesim yüzeyi elde etmek için meme ve iş parçasını boru üzerinde her pozisyonda belirli bir mesafede tutmak gerekir. Ayrıca lazer kesme kafası bir eğim ekseninde dönecek şekilde ayarlandığında, düz kesimlere ek olarak eğimli kesimler de mümkündür. Bu, karmaşık geometrilerin ve çelik, paslanmaz çelik veya hafif ve demir dışı metallerden yapılmış çok sayıda iş parçasının birleştirilmesini sağlar. Kullanılan lazer kesim makinelerinin türüne göre farklı et kalınlığına sahip metaller kesilebilir. Boru veya profilin uzunluğu lazer sisteminin boyutuna göre belirlenir.

ÖZKA, boruları ve profilleri lazerle kesmeye yönelik tüm uygulamalar için son teknolojileri kullanmaktadır. Şeklin karmaşıklığına bağlı olarak hem 2D hem de 3D lazer kesim makineleri mevcuttur. CNC Lazer kesim makineleri, boru ve profil kesme sisteminizin performansı, üretkenliği ve güvenilirliği üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir, bu nedenle beklentilerinizi fazlasıyla karşılayan bir üründür.

ÖZKA, otomatikleştirilmiş süreçler için yenilikçi kesme çözümleri sunar. Mekanik ve otomotiv sanayi gibi çeşitli sektörlerde çeşitli ebatlarda ve farklı metallerden yarı mamul veya mamul parçalar üretilmektedir. Kesme optiklerimiz mükemmel performans kararlılığına sahiptir. Ek olarak, akıllı süreç izleme, yüksek tekrarlanabilirlik ile yüksek kaliteli kesimler sağlarken nihai ürünün üretkenliğini önemli ölçüde artırabilir.

Otomasyonlu CNC Boru Bükme Teknolojileri

CNC bükme makinesi, metal çubukları ve metal levhaları istenen şekillerde presleyen bir bükme cihazıdır. Makine, işlenecek parçanın profili ile aynı şekil ve boyuttaki üst zımba (bükme bıçağı) ve alt kalıp boyunca büyük bir basınç uygular. Bu ekipmanda, makine kalıbı kaliteli bitmiş ürünlerin üretilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Bükme makinesi kalıbının ana işlevi, sac malzemeleri şekillendirmek ve işlemektir. Bu araç farklı parçalardan oluşmaktadır. Esas olarak, oluşan malzemenin fiziksel durumunu değiştirerek öğenin şeklinin işlenmesini gerçekleştirir.

ÖZKA: Robotlu Boru Bükme Otomasyon Sistemleri

ÖZKA güvencesi ile sunulan boru bükme sistemlerimizde farklı çap ve ebatlardaki boru ve profiller6 eksen servo kontrollü robot kollarıyla hızlı ve verimli şekilde bükülmektedir. Kesme istasyonundan alınan borular büküldükten sonra uç şekil verme, pah kırma gibi istasyonlara doğru ve hızlı şekilde aktarılır.

Talepleriniz dahilinde proje tasarımı, kurulum ve eğitim gibi hizmetlerle ÖZKA, 40 yıllık sektörel tecrübesi ile metal kesme, bükme, pah kırma gibi tüm metal işleme süreçlerinde robotik otomasyon sistem çözümleri sunmaktadır.

Daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Kategoriler