Lazer kesim, malzemelerin ve özellikle metallerin işlenmesinde en hassas yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Alüminyum, paslanmaz çelik, galvaniz, pirinç ve bakır gibi metal malzemelerin hassas şekilde kesimi için CNC lazer kesim idealdir.

1960’lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlayan CNC lazer kesim makineleri, ekonomik olması ve teknik açıdan avantajlı olması nedeniyle dünya genelinde yaygınlaşmıştır. CNC lazer kesim, kalitesi, doğruluk katsayısı ve diğer alternatiflerine göre daha hızlı olmasından dolayı öne çıkmıştır.

Bu makineler ile metal gibi sert malzemeler kolayca kesilebilir, kaynak, delme ve ısıl işlemler başarıyla gerçekleştirilebilir. CNC lazer kesim makineleri gün geçtikçe daha da popüler hale gelen endüstriyel araçlardır.

CNC Lazer Kesim Nedir?

Lazer kesim, bir CNC modülüne bağlı olan yüksek yoğunluklu bir ışık huzmesi kullanarak endüstriyel sac metali istenen şekle getirme şeklidir. Kesilecek metale yönlendirilen yüksek yoğunluklu lazer ışınıdır. İstenilen sonuca ulaşmak için elektrik enerjisini güçlü bir lazer ışını şeklini alacak şekilde odaklayan optiklerin yardımı alınır. İşlenen metal daha sonra nitrojen veya oksijen jetleri kullanılarak yakma, eritme, buharlaştırma veya üfleme işlemiyle istenen şekle getirilir.

Lazer Kesim Nasıl Çalışır?

Lazer ışını kullanarak istediğiniz malzemeyi kesebilirsiniz. Lazer kesim için kullanılan makineler, bir tür bilgisayarlı kontrol olan CNC kontrolünü kullanarak malzemenin üzerinde dikey olarak hareket eden bir kesme kafasına sahiptir. Kesme kafası, malzemeyi yüksek oranda ısıtan, ince bir lazer ışını yayar. Metal malzeme üzerinde lazere maruz kalan yerler eriyerek buharlaşır. Bunun sonucunda ince ve hassas bir kesim işlemi gerçekleşmiş olur.

Neden Lazer Kesim Kullanmalısınız?

Lazer kesimi seçmenin birçok avantajı vardır. Öncelikle lazer kesicilerimiz yüksek hassasiyete sahiptir ve malzemenizde ince ve hassas kesimler sağlar. Lazer kesim ile hem karmaşık desenler hem de düz çizgiler elde edebilirsiniz. Lazer ışını çok ince olduğu için çok az malzeme dökülür. Lazerle kesilen malzemelerin ayrıca sonradan işlenmesine gerek yoktur, bu da üretimin diğer yöntemlere göre daha hızlı olduğu anlamına gelir.

CNC Lazer Kesim Kullanmanın Avantajları

1) CNC Lazer kesim ile iş parçasının doğru pozisyonda tutulması mekanik kesime göre daha kolaydır.

2) Lazer ile elde edilen kesimler son derece hassastır ve fazla zaman gerektirmez. Aksine, malzemenin kesilmesi işleminin tamamı oldukça kolaydır ve geleneksel kesme makinelerinin gerektirdiğinden daha kısa sürede gerçekleştirilir.

3) Kesim lazer ışını kullanılarak yapıldığından, herhangi bir kesici aletle iş parçası ile doğrudan temas olmadığından malzeme kontaminasyonu riskini ortadan kaldırır.

4) Geleneksel işlemlerde kesme sırasında oluşan ısı genellikle malzemeyi deforme eder. Lazer kesimde ısıya maruz kalan alan çok küçük olduğu için malzemenin bozulma riski azalır.

5) CNC Lazer kesim makineleri, plazma kesim teknolojisine kıyasla sac kesmek için daha az enerji kullanır.

6) Lazer kesim teknolojisi, metaller (Paslanmaz çelik, bakır, alüminyum, pirinç, galvaniz), seramik, ahşap, kauçuk, plastik gibi bir dizi malzemeyi kesmek için kullanılabilir.

7) CNC Lazer kesim son derece çok yönlüdür ve bir iş parçası üzerinde basitten karmaşığa kadar desenleri kesmek veya kazımak için kullanılabilir.

8) Alan kısıtlaması olan üretim birimleri, lazer kesim makineleri kurarak büyük fayda sağlar, çünkü bir veya iki lazer kesici, kesim için kullanılan diğer birçok makinenin işini yapabilir.

9) CNC Lazer kesim, bilgisayar programları yardımıyla kontrol edilerek, işçilikten önemli ölçüde tasarruf edilir.

10) Lazer kesim makinesi onarım ve test çalışmaları dışında insan müdahalesi gerektirmediği için kaza ve yaralanmaların meydana gelmesi de azalmaktadır.

11) Makinenin verimi çok yüksek olup, istenilen konstrüksiyondan elde edilen replikalar birbirinin birebir kopyasıdır.

Günümüzde Lazer Kesim Makinelerinin Kullanım Alanları

CNC lazer kesim ile her türlü iş parçasını işlemek mümkündür. Lazer kesim, büyük esneklik ve benzersiz hassasiyet sunar. CNC lazer kesim, lazer kesimde kullanılan en son teknolojidir.

Lazer kesim makineleri günümüzde otomotiv endüstrisinin tüm uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde otomotiv sektöründeki araba parçalarının %50'den fazlası lazer kesim makineleri tarafından işlenmektedir. Özellikle arabaların en önemli parçası olan düz sacların kesiminde lazer kesim makineler kullanılmaktadır.

Lazer işleme teknolojisi, son yıllarda ray imalat sektöründe de yoğun olarak kullanılmaktadır. Yüksek hızlı demiryolu ve lazer işlemenin hızlı gelişimi, uygulamalar için geniş bir potansiyel pazar sunmaktadır.

Fitness endüstrisindeki yüksek hacimli boru işleme nedeniyle, boru kesme ve delme genellikle gereklidir ve lazer yuvarlak ve kare boruları kesmek için kullanılabilir.

Asansörlerde yaygın olarak kullanılan malzemelerin paslanmaz çelik levhalar ve filmli malzemeler olduğu bilinmektedir. Bu malzemeler, artan pazar talebi ve yeni asansör ürünleri için kısalan döngü süresi ile mükemmel bir son işlem için yüksek gereksinime sahiptir.

Mutfak eşyalarının üretiminde geleneksel yöntemlerin kullanımı nedeniyle yüksek işletme maliyetleri ortaya çıkmaktadır. Lazer kesim makinesi ile bu maliyetler düşürülür, hızlı ve kişiselleştirilebilen ürünler geliştirilebilir.

CNC Lazer Kesim Bizim İşimiz!

ÖZKA, dünyanın en iyi lazer kesim makinelerini sizlerle buluşturuyor. Küçük, orta ve büyük işletmeler için tasarlanan CNC lazer kesim makinelerimiz, kaliteli malzeme ve konstrüksiyon ile üretilmiştir. Makinenizin uzun yıllar dayanacağından emin olabilirsiniz. SOCO markalı lazer kesim makinelerimiz hakkında bilgi almak ve en uygun fiyatlarla sahip olmak için bize ulaşın!

Son Yazılar

Kategoriler