• 25.07.2022

Kobalt, takımlar dahil birçok farklı uygulamada  yaygın olarak kullanılan bir mineraldir. Zaman içinde kobalt talebi ve buna bağlı olarak fiyatları da artmaktadır.
Fiyatından bağımsız olarak kobalt madenciliği, Kinkelderin sosyal sorumluluk önlemleri ışığında bakıldığında, iş yeri standartları açısından şüpheli olarak kabul ediliyor. Bu sebeple Kinkelder, kobalt kullanımı yerine yüksek performans sağlayacak alternatiflere yönelmiştir.

Teknik Perspektif
Teknik açıdan bakıldığında testere ömrü yalnızca HSS alaşımından (kobaltlı  veya kobaltsız) etkilenmez. Diğer en önemli performans belirleyici özellikler; yüzey işlemi,  salgı giderimi ve kalınlık varyasyonlarıdır. Testere yüzey işlemi, testere gövdesini aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getirmek için aslında kobalt ile aynı amaca sahiptir. Buna karşılık, salgı giderimi ve kalınlık varyasyonunu azaltmak, aşınmayı önlemenin yollarıdır. Geçtiğimiz yıllarda Kinkelder, yoğun Ar-Ge ve gelişmiş üretim ekipmanlarına yatırım yaparak testere yüzeyini iyileştirmek ve toleransları azaltmak için büyük bir efor sarf etmiştir.

HSS daire testere işlevselliği açısından bahsedilen bu üç ürün özelliğinin bütünü, adım adım kobaltın yerini almış ve testere ömrünün artmasıyla sonuçlanmıştır.

Performans
Kinkelder'in tüm HSS ürün yelpazesi, S235 yumuşak çelik ve 304 paslanmaz çelik olmak üzere iki farklı boru kalitesinde test edilmiştir. Yapılan bu testlerde kobaltsız testereler ile kobalt alaşımlı testereler birbirine yakın bir testere ömrü sergilediler.

Resmi tamamlamak için, testereler bilenip tekrar test edildi. Yeniden bileme işleminden sonra elde edilen sonuçlar genel tabloyu değiştirmedi: Daha sıkı toleranslara sahip üstün bir kaplama, yine de kobalt alaşımlı bir testereden daha iyi performans gösteriyor.

Sonuç
Kinkelder, testerelerde kobalt kullanımını azaltmak üzere bir hedef oluşturdu. Aynı zamanda Kinkelder, ne kesim başına maliyet ne de kesim adetleri çıktı kapasitesi açısından testere performansından ödün vermek istemez. Kinkelder'in yüzey işlemesini iyileştirme, yan salgı ve kalınlık varyasyonları, testere performansına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır.

Latest Posts

Categories