CNC, "Bilgisayar Sayısal Kontrolü"nün kısaltmasıdır. Parça yapmak için bir dizi komut kullanan bir makinedir. CNC makineleri çeşitli endüstriler için kullanılır, ancak en yaygın olarak imalat endüstrisinde kullanılırlar.

CNC makinesi bir operatör tarafından kontrol edilebilir veya CAD yazılımı kullanılarak önceden programlanabilir ve ardından kendi başına çalıştırılabilir. CAD yazılımı CNC makinesine nerede kesileceğini ve neyi keseceğini söyleyecektir. Operatör, alet veya malzemeleri değiştirirken olduğu gibi gerektiğinde CAD yazılımına girdi sağlayacaktır.

CNC Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir mağazada kullanılabilecek birçok farklı CNC makinesi türü vardır. Makinenin tipi mağazanın büyüklüğüne, neyin satıldığına ve ne kadar para harcanabileceğine bağlı olacaktır.

Bir CNC makinesi satın almadan önce kendinize şu soruları sormanız önemlidir:

1. Hangi malzemeleri kesmem gerekiyor?

2. Hangi kalınlıklarda keseceğim?

3. Hangi boyutta malzeme levhalarını kesmem gerekiyor?

4. Ne sıklıkla malzeme değiştireceğim?

5. Mağazamda CNC makinesini çalıştırabilecek kaç kişi var?

6. Makine için yeterli alanım var mı?

Lazer kesim makineleri, malzemeleri kesmek için lazer ışını kullanan bir tür bilgisayar kontrollü makinedir.

Lazer kesim makineleri, otomotiv, havacılık ve inşaat dâhil olmak üzere birçok endüstride kullanılmaktadır. Metal, ahşap, plastik ve diğer malzemeleri kesmek için kullanılabilirler.

Lazer kesim makineleri, geleneksel malzeme kesme yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Diğer yöntemlerden daha hızlıdırlar ve daha az atık malzeme ile daha temiz kesimler üretebilirler.

CNC Nasıl Çalışır?

CNC makinelerinde genellikle bir CAD programının bir sürümü bulunur. Bir CAD programı veya bilgisayar destekli tasarım, kesmek istediğinizi çizmenize izin veren bir yazılımdır. Çizim 2D veya 3D'dir ve tamamlandığında CNC makinesinin okuması için bir kod oluşturur.

CNC makineleri eksen boyunca koordinatları takip ederek çalışır. Temel makineler bir veya iki eksen boyunca hareket eder, ancak gelişmiş makineler ve 3 Boyutlu nesneler oluşturanlar üç eksen boyunca hareket eder. Makinenin takımları, hareket ettikçe kesip şekillendirerek binlerce koordinatı takip eder.

Bir CNC makinesi ilk görevine başlamadan önce bir test çalıştırması gerçekleştirilir. Herhangi bir hata makinenin veya parçanın hasar görmesine neden olabileceğinden test çalıştıaması son derece önemlidir.

CNC Makine Çeşitleri

1. CNC Freze Makineleri

Freze makineleri metal ve diğer katı malzemelerden yapılmış iş parçalarında kesme işlemi yapmak için kullanılan döner kesme aletleridir. Frezeleme, plan veya profil frezeleme, delik açma, delme, havşa açma ve ayrıca izleme ve gönyeleme için kullanılır. Genellikle sert malzemeden veya yüksek hız çeliğinden oluşan takımlar, çok yüksek bir hızda dönen farklı şekillere ve farklı sayıda kenarlara sahip olabilir. Tezgah tipine bağlı olarak takım ve iş malzemesinin hareketi manuel, otomatik olarak mekanik veya dijital kontrol yani CNC ile yapılabilir. CNC frezeleme, aletin ve iş parçası hareketlerinin yapılma şeklini çok daha iyi birleştirmenize ve çok karmaşık şekilleri bile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirmenize olanak tanır.

2. Torna Tezgahları

Tornalama, iş parçası dönerken kesici takımın doğrusal bir yolda hareket ettiği silindirik parçalar yapmak için kullanılan bir işleme işlemidir. Normal durumlarda, bir torna, makine iş parçasının çapını katman katman küçültecek ve aynı zamanda detaya çok ince bir yüzey verecek şekilde çalışır. Bir torna tezgahının sayısal bir kontrol sistemi vardır ve modern CNC torna tezgahları da çok çeşitli delme ve frezeleme işlemlerini gerçekleştirebilir.

3. Plazma Kesici

Hızlandırılmış bir sıcak plazma jeti ile elektriksel olarak iletken malzemelerin kesilmesi işlemidir. Çelik, pirinç, bakır ve alüminyum, plazma torcu ile kesilebilecek malzemelerden bazılarıdır. CNC plazma kesiciler, otomotiv tamirinde, üretim birimlerinde, hurdaya çıkarma işlemlerinde ve endüstriyel inşaatta kullanılabilir. Yüksek hız ve hassas kesimin düşük maliyetle birleşimi, CNC plazma kesicilerini yaygın olarak kullanılan ekipman haline getirir.

4. CNC Lazer Kesici

CNC Lazer kesici, teknolojisi sayesinde size farklı malzemelerle çalışma imkanı sunar. Bu makine, bir ışık demetini belirli bir noktaya odaklamak için tasarlanmış bir lazere sahiptir. Bu, ışığı yoğunlaştırmak için üç ayna ve bir mercekten oluşur.

Lazer kesicilere sahip farklı CNC makineleri vardır ve bunlar şüphesiz size ihtiyaç duyduğunuz kapsamlı çözümü sunabilmeniz için ihtiyacınız olan olanakları sağlayacaktır. Lazer Kesici, sahip olduğu teknoloji ve ihtiyaç duyduğunuz her türlü orta yoğunluklu malzeme ile çalışabilme avantajı sayesinde şirketinizin büyümesi için en iyi ortağınız olacaktır.

CNC Lazer Kesici sahip olduğu teknoloji sayesinde, tasarım alanında sınırsız, yüksek hassasiyetle çok çeşitli malzemeler üzerinde kesim, gravür veya markalama için geniş olanaklar sunar.

5. CNC Router

CNC Router, bilgisayar tarafından kontrol edilen bir makinedir ve işlevi, otomatik bir şekilde kesim yapmaktır. CNC Router'lar, aynı kullanıma sahip freze makinelerine çok benzer, ancak fark, CNC Router'larda kesim işlemi sırasında insan faktörünün pratik olarak ortadan kaldırılmasıdır.

CNC Router, ahşap ve akrilik, MDF gibi çok çeşitli yumuşak malzemeleri veya alüminyum, pirinç, bronz gibi bazı metallerin kesiminde çok kullanışlı bir araçtır. Uzun süredir CNC Router desteği ile kesme ve oyma, mobilya imalatında, ağaç oymacılığında, kenar şekillendirmede ve malzeme kesiminde kullanılmaktadır.

CNC'nin Avantajları

1. Daha yüksek doğruluk

 CNC makinelerinin bilgisayar programlarından çalıştırılması, manuel olarak çalıştırılan mekanik makinelere göre daha iyi doğruluk sağlar.

 Ayrıca, makineler yazılım tarafından kontrol edildiğinden ve entegre bir bilgisayar tarafından programlandığından, işleme süreçleri daha kısa sürede ve daha az hata ile gerçekleştirilmekte ve bu da kuşkusuz verimliliği artırmaktadır.

 2. Daha az güvenlik riski

CNC Makineler,  operatörler ve şirketler için iş kazası gibi durumlara karşı güvenlik sağlar. İşçiler operasyonları sırasında aletlerle doğrudan temas halinde değildirler ve kesici aletlere maruz kalmazlar.

 3. Daha kaliteli parçalar ve ürünler

İşlemleri yürüten bir CNC yazılımı, aynı işlemi yüzlerce veya binlerce kez ve aynı mükemmellik seviyesinde gerçekleştirme, toplu parça ve ürün yapma yeteneğine sahiptir.

 4. Daha az atık üretimi

Sanayileşmiş dünyanın sorunlarından biri de atıkların bertaraf edilmesidir. CNC işleme, genellikle diğer sistemlerle birlikte fabrikalarda biriken işleme veya kesme işlemlerinden kaynaklanan daha iyi talaş yönetim sistemlerine sahip olmaları nedeniyle metal israfını azaltmaya yardımcı olur.

Aradığınız CNC Makinesine ÖZKA Güvencesiyle Sahip Olun!

40 yıllık tecrübemizle dünyanın önde gelen CNC markalarını siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.  İş ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, gereksinimlerinizi karşılamak için özelleştirilmiş çözümlere sahibiz. Uzmanlardan oluşan ekibimiz yerel kurulum, eğitim ve destek konularında her zaman yardıma hazırdır. Merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi almak ve size özel fiyat teklifimizi öğrenmek için bize ulaşmanız yeterlidir.

Son Yazılar

Kategoriler