• 20.11.2022

Daire testere bıçakları endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Testere bıçağının malzemesine ve boyutuna bağlı olarak farklı kullanımları vardır. Ahşap, metal, çelik vb. gibi farklı malzemeleri kesmek için kullanılan birçok daire testere bıçağı türü vardır. Türüne bağlı olarak, daire testere bıçağı uygun malzemelerden yapılır ve çeşitli malzemeler üzerinde güvenilir kesimler oluşturur.

Bazı daire (disk) testere bıçağı türleri:

Ahşap testere bıçağı:  Ahşap malzemeleri kesmek için kullanılır.

Çelik testere bıçağı: Metal, özellikle çelik malzemeleri kesme konusunda idealdir.

Çok amaçlı testere bıçağı:  Metal, ahşap, plastik gibi birçok malzemeyi kesebilir.

Daire testereler, ahşap, demir, çelik, paslanmaz çelik, alüminyum gibi birçok farklı metal türünü kesebilir. Ağırlıklı olarak metal işleme sanayi, mekanik sanayi ve marangozluk sektöründe kullanılır.

Daire testere yüksek çalışma verimliliğine sahiptir, kesme hızı biraz yavaştır, ancak sonuçlar çok olumludur. Daire testereler, küçük projelerden büyük mekanik ve endüstriyel tesislere kadar çeşitli uygulamalar için uygun çeşitli kapasite ve performans sağlar.

TCT testere bıçağı nedir?

TCT daire testere bıçakları, metal profiller, borular, nikel, zirkonyum, kobalt ve titanyum bazlı metalleri kesmek için özel olarak tasarlanmıştır. Tüm bunlar, testere bıçaklarının dişleri ve Tungsten Karbür veya TCT uç sayesinde mümkündür. TCT testere bıçağı uzun süre keskin kalabilir. Daire testere bıçaklarının en büyük ve en yaygın kullanılan grubu elmas uçlu daire testere bıçağıdır. Elmas uçlu daire testere bıçağının gövdesinin malzemesi alaşımlı çeliktir ve dişlerin ucu tungsten karbürdür.

Daire testere bıçakları tüm testereler için uygun mudur?

Daire testere bıçakları, gönye testereler, masa testereleri, radyal kollu testereler, kesme testereleri ve standart daire testerelerle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Birçok dairesel bıçak, cihazlar arasında birbirinin yerine kullanılabilir.

HSS daire testere bıçağı nedir?

İngilizce HSS, Yüksek Hız Çeliğidir. HSS daire testere bıçağı, 6 mm veya daha fazla kalınlığa sahip sert metalleri kesme konusunda uzmanlaşmış, yavaş kesme hızı prensibiyle çalışır.

HSS Daire Testere: Uygulama Alanları

HSS testere bıçağı esas olarak paslanmaz çelik gibi sert metalleri kesmek için kullanılır. Bu tür paslanmaz çelik, sıradan çelikten 40 kat daha serttir, bu nedenle tüm testere bıçakları bunu yapamaz. Bu nedenle bu durumda HSS daire testere bıçaklarının kullanılması en mantıklı olanıdır.

HSS daire testere bıçakları, genellikle orta ve büyük ölçekli mekanik fabrikalarda veya ev atölyelerinde kullanılan tablalı demir kesme makinelerinde veya CNC otomatik kesme makinelerinde kullanılır.

Testere Makinesini doğru ve etkili bir şekilde kullanın:

· Makineyi kullanırken güvenliği sağlamak için koruyucu donanım kullanın.

· Kullanmadan önce makinenin parçalarında hasar veya sıkışma olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.

· Kullanımdan sonra makineyi yumuşak bir fırça veya üfleyici ile temizleyin.

· Makineyi zamanında onarmak için düzenli olarak kontrol edin ve bakımını yapın.

· Testerenin bakım ve bakım ilkelerine uyun.

· Cihazı havalandırılmış, kuru bir yerde saklayın.

· Kullanmadan önce nem kontaminasyonunu önlemek için makineyi kurutmak gerekir.

· Güç kablosunu iyice kontrol edin.

· Makinede bir sorun veya hata olması durumunda hemen satın aldığınız firmayla irtibata geçin.

Daire Testere Bıçağı Kullanırken Akılda Tutulması Gerekenler

Günümüzde malzeme kesme işleminde testere bıçakları giderek daha fazla kullanılmaktadır. Daire testere bıçakları genellikle daire testerelerle birlikte kullanılır. Ancak daire testere bıçağı kullanırken eğer onu kullanmak için yeterli bilgi ve deneyime sahip değilseniz, kırık bir bıçakla karşılaşabilirsiniz.

1. Testere bıçağı boyutu makine modeline ve malzeme tipine bağlıdır

Herhangi bir marka daire testere bıçağı satın alırken, en önemli iki parametreye de dikkat etmeniz gerekir: diş aralığı ve bıçak kalınlığı. Genellikle bu parametreler, müşterinin kullandığı makinenin modeline bağlı olacaktır. Ancak bu istatistikleri makine sektöründe çalışanlar da dahil herkes kavrayamaz.

Müşterilerin dairesel testere bıçakları hakkında tavsiyeye ihtiyacı olduğunda, makine ve ekipmanı kontrol edebilecek, dayanıklı ve en etkili olması için testere bıçağını nasıl kullanacağınızı size öğretebilecek bir teknik ekibimiz var.

2. Uygun kesme hızı

Kesme hızı, malzemeleri keserken performansı ve verimliliği de büyük ölçüde etkiler. Sert malzemeler için çok hızlı kesmeniz bıçakların çatlamasına ve kırılmasına neden olabilir. Çok yavaş kesmeniz iş üretkenliğini azaltabilir ve proje takvimine ayak uyduramayabilir. Bu nedenle, kesme hızını ayarlamadan önce, özellikleri dikkatlice okumanız ve buna göre kesim malzemesini belirlemeniz gerekir.

3. Bir sorun meydana gelir gelmez bakımı gerçekleştirin

Malzemeleri kesme işlemi sırasında, muhtemelen bazen aşağıdaki gibi durumlarla karşılaşacaksınız: kırık bıçak, bükülmüş testere bıçağı, kısmen kırık diş... Böyle durumlarda kullanmaya devam etmek yerine tedarikçi firmaya getirerek bakım veya değişim yaptırmanız önerilir.

ÖZKA: Daire Testere Konusunda Uzmanız!

Kaliteli bir daire testere bıçağı seçme konusunda şüpheleriniz varsa, ÖZKA ile iletişime geçin. Yetenekli, teknik açıdan bilgili personelden oluşan bir ekip, ihtiyaçlarınız için en uygun ürünü seçmenize yardımcı olacak şekilde tüm sorularınızı ayrıntılı olarak yanıtlayacak ve tavsiyelerde bulunacaktır.

Daire Testere Modellerimiz ve Fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçin!

Son Yazılar

Kategoriler