• 20.11.2022

Hem lazer hem de plazma kesme teknolojisi yeni teknolojiler olarak kabul edilir. Bu kesim makineleri kabul edilebilir doğruluk ve güce sahip olsalar da detaylarda birbirlerinden farklıdırlar ve daha iyi anlamak için önce her birinin çalışma prensibini ayrı ayrı incelemek ve ardından karşılaştırmak gerekir.

CNC lazer kesim makinesi, bugün piyasadaki en modern lazer kesim teknolojisini kullanır. Makine imalat, imalat ve mekanik işleme endüstrilerinde çok popüler bir şekilde uygulanmaktadır. CNC lazer kesim işleme, yüksek hassasiyete, güzel kesim kalitesine sahip ve katı ürün gereksinimlerini sağlayan işlenmiş ürünler oluşturmak için kalıplara göre önceden programlanmış tam otomatik bir işlemdir. Bu, demir ve çelik işleme, paslanmaz çelik, bakır, alüminyum gibi mekanik işleme endüstrilerinde yaygın olarak uygulanan en ileri teknolojidir.

CNC lazer kesim makineleri, hızlı ve doğru işleme kabiliyetiyle, metallerden, metal olmayanlara ve alaşımlara kadar birçok malzeme türünü işleyebilir. Bu nedenle birçok endüstride çok popülerdir. Özellikle yüksek otomasyon ile birçok farklı boyut ve kalınlıkta farklı karmaşık desenleri işlemek mümkündür. Bu olağanüstü özellikleri sayesinde, lazer kesim makineleri imalat ve işleme endüstrilerinde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Lazer cihazı tarafından üretilen lazer ışını bir dizi reflektörden geçer ve daha sonra mercek vasıtasıyla iş parçasının yüzeyine odaklanır. Odak noktasında ısı üreterek iş parçasını sıcak hale getirir, eritir veya buharlaştırır.

Lazer kesim teknolojisi esas olarak orta kalınlıktaki levhaları kesmek için kullanılır.  Kesme malzemeleri oldukça çeşitlidir. (metal, metal olmayan, seramik, cam vb.) Lazer, iyi yönlülük, yüksek parlaklık ve yüksek yoğunluk gibi özelliklere sahip olduğundan, lazer kesim hızı çok hızlıdır, işleme hassasiyeti çok yüksektir, kesme oluğu oldukça dardır ve daha fazla işlemeye gerek yoktur.

CNC Lazer Kesim Makinesinin Çalışma Prensibi

Lazer ışını yüksek bir homojenliğe ve yönelime sahiptir, bu nedenle yüksek yoğunlukta kullanıldığında iş parçasının yüzeyini eritir ve buharlaştırır. Bu nedenle birçok farklı malzemeyi kesebilir veya birleştirebilir. Metalik olmayan malzemeler için genellikle CO2 lazer kesim teknolojisi uygulanırken, metal malzemeler fiber lazerler ve kristal lazerler ile kesilecektir.

Lazer teknolojisi, metali farklı kalınlıklarda sac, tüp gibi birçok farklı şekilde işleyebilir. Bu teknolojinin avantajı, hızlı ve doğru kesim hızıdır.

CNC lazer kesim makinesinin çalışma prensibi şu şekilde 3 aşamaya ayrılmıştır:

Aşama 1 : CNC lazer kesim makinası malzemeyi eritmeye yetecek kadar çok yüksek enerjili lazer ışınları oluşturacak, bu lazer ışınını işlenecek malzemenin yüzeyinde bir noktaya odaklayacak lens sistemi.

Aşama 2 : Malzemenin yüzeyinde parladıktan sonra, bu lazer ışını iş parçasının yüzeyini tutuşturmak için yüksek bir ısı kaynağı kullanacaktır, bu da işlenecek malzemenin erimesine ve malzemenin etkilenen kısmının yüksek erime sıcaklığına neden olacaktır. sonra işleme bölgesinden çıkarılır.

Aşama 3 : Son olarak, yanmış malzeme alanı bir yörünge boyunca hareket edecek ve önceden programlanmış çizim ve tasarıma göre bir kesim oluşturacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için odaklanmış lazer ışını CNC ayna sistemi ve fiber kılavuz sisteminden veya CNC tezgah tablası üzerinde 2 XY yönünde hareket ettirilecek olan malzeme tabakasından geçecektir.

Plazma Makinesinin Çalışma Prensibi

Plazma kesme makinesi, metal kesme işlemini gerçekleştirmek için plazma gazının çalışma prensibini kullanır. Plazma kesmenin prensibi, metali eritmek ve kesme oluğundan üflemek için plazma kesme kafasının ağzından çıkan gaz hareketinin çok yüksek sıcaklığından ve yüksek hızından yararlanmaya dayanır. Uygun modu uygularken, kesme kenarı pürüzsüz düzdür, kare bir kesme kenarı oluşturmak için kesme hızını azaltmak gerekir. Plazma kesmenin kalitesi ampere, kullanılan gaza, kesme hızına ve cismin kesme kafasına olan uzaklığına bağlıdır.

Plazma kesme makinesinin prensibi, aynı zamanda, malzemenin kesilmesine yardımcı olmak için plazma kesme kafasından gaz akışının yüksek sıcaklık ve hareket hızına bağlı olarak metal kesme işleminin kolayca gerçekleşmesine yardımcı olmak için plazma gazının çalışma prensibine dayanmaktadır.

Plazma kesme makinesinin prensibi, plazma kesme memesinden metali eritmek için yüksek sıcaklık ve gaz hareketi hızı kullanmaktır. Bu uygulama oldukça basittir, özellikle kesme hattı düzdür ve pürüzlü değildir, nadiren yeniden işlenmesi gerekir. Dik kenarları kesmek istediğinizde daha güzel ve mükemmel bir ürün ortaya çıkarmak için kesme hızını azaltabilirsiniz. Bu kesim kalitesi tamamen amperaj, gaz ve kesim hızına bağlıdır. Plazma kesicinin düzgün ve sorunsuz çalışması için güç kaynağı ve ark başlatma devresi, dahili borular ve teller ile kesme yüzeyine bağlanmalıdır. Tüm gaz, ark akışı ve akım borunun ucu ve iç iletken tarafından kontrol edilir.

Plazma ve Lazer Kesim Makinesi Arasındaki Farklar

· Lazer kesim ile plazma kesim arasındaki temel fark, kesimin kalınlığı ve elbette kesim işleminin işletme maliyetidir. Plazma kesim, kalın levhaları düşük maliyetle ancak pürüzlü bir yüzeyle kesebilme avantajına sahiptir.

· Lazer kesici parçaya zarar vermezken plazma kesici saca kolayca zarar verir. Özellikle kesme işleminde plazma kesicinin kesme ucu ve torcu sorunlu olduğunda plakanın zarar görmesine neden olacaktır.

· Lazer ışını küçük ışık noktalarına odaklandığından, lazer kesim cihazının kesme oluğu oldukça dardır. Plazma kesicinin kesme oluğu, lazer kesicininkinden biraz daha büyüktür.

· Lazer kesim makinesi daha yüksek bir kesim hızına sahiptir: Hız, plazma kesim makinesinden çok daha hızlı olan 10m/dk'ya ulaşabilir.

· Lazer kesim kullanıldığında kesme yüzeyi pürüzsüzlük, çapaksızlık, iyi kesim kalitesi ve temassız kesim sağlar. Kesimin ısıdan etkilenen alanı oldukça küçüktür ve parça üzerinde neredeyse hiç termal deformasyon olmaz, malzemeyi zımbalarken ve keserken kesim çizgisinin katlanmasını tamamen önler. Genel olarak kesim hattının yeniden işlenmesi gerekmez, ancak sac kalınlığı sınırlıdır ve kesim maliyeti oldukça yüksektir. Bu arada, plazma kesici, birçok farklı model ve kesme kaynağı ile 6 - 40 mm çelik levhayı kesebilir. Kesme maliyetleri nispeten küçüktür.

· Yüksek hassasiyetli lazer kesim makinesi: Lazer kesim makinesinin kesme konumu doğruluğu 0,05 mm'dir ve yeniden konumlandırma doğruluğu 0,02 mm'dir, ancak çalışma ortamı durumu daha yüksektir. Plazma makinesinin doğruluğu lazer makinesininkine eşit olmasa da, daha düşük bir çalışma ortamı gerektirir, taşınması kolaydır ve makine operatörünün beceri gereksinimleri lazer kesim makinesininkinden daha düşüktür.

ÖZKA: Lazer Kesim Makinesinde Doğru Çözümler

40 yılı aşan tecrübesiyle ÖZKA, CNC lazer kesim makineleri alanında Türkiye’nin en büyük tedarikçi firmalarından biridir. Satış, bakım, eğitim ve teknik destek gibi tüm süreçlerde uzman ekibimizle sizlere destek veriyoruz. İşletmeniz için en doğru yatırımı yapmak için bize ulaşın!

Son Yazılar

Kategoriler