• 21.11.2022

İnce ve kalın metal levhaların, boruların ve profillerin lazerle kesilmesi, küçük atölyelerin yanı sıra büyük üretim sahalarında da yaygın bir uygulama haline gelmiştir ve lazer kesim makineleri artık otomotiv, havacılık, beyaz eşya, gemi yapımı ve elektronik endüstrilerindeki tüm üretim segmentlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Her ne kadar CO2 ve YAG lazer kesiciler son yıllarda pazara daha fazla yön vermiş olsalar da, artık yerlerini giderek daha iyi performansın yanı sıra her şeyden önce daha yüksek üretkenlik, enerji verimliliği ve sorunsuz çalışma sunan modern fiber lazer kesicilere bırakmaktadırlar.

Lazer Kesici / Lazer Kesim Makinesi Nasıl Çalışır?

Lazer kesici, ışık kaynağı görevi gören yarı iletken diyotlar tarafından beslenen bir katı hal lazeri kullanır. Üç katmandan oluşur:

Dış katman: Optik fiberin polimer kaplaması en düşük kırılma indeksine sahiptir, böylece lazer radyasyonunun dışarıya yayılmasını önler.

İç kılıf: Pompalama kabuğu, dış katmandan daha yüksek kırılma oranına sahip bir materyalden imal edilmiştir. İç kaplama çekirdeği çevreleyen bir ayna gibi davranır ve ışının katmanın kenarından sürekli yansıması ışığın devamlı olarak çekirdeğe dönmesine neden olur. Bu, ışık demetini üreten ve yükselten bir rezonatör meydana getirir.

Çekirdek: Nadir toprak elementi katkılı iç katman en yüksek kırılma değerine sahiptir ve sinyal yayılımından sorumludur.

Fiber lazer, yüksek enerji yoğunluklu bir ışık demeti üretir ve bunu bir optik fiber aracılığıyla kesme kafasına iletir. Burada ışın, başlığın içine yerleştirilmiş bir mercek kullanılarak iş parçasının yüzeyine odaklanır ve ultra ince odak uzunluğuna maruz kalan alan erir ve buharlaşır.

Fiber lazer ışık demeti, CO2 lazer ile elde edilen noktanın çapının 1/10'una kadar odaklanabilir. Daha küçük çapın yanı sıra ışığın çok daha yüksek parlaklığı, fiber lazerlerin CO2 lazerlerin 100 katına kadar çok daha yüksek bir enerji yoğunluğuna ulaşmasını sağlar. Bu, fiber lazerle malzeme kesme işlemini çok daha hassas hale getirir ve çok dar bir kesme aralığı ile son derece temiz, pürüzsüz kenarlar üretir.

Lazer Kesim Makinesi Çeşitleri

Bugün sektörde birçok lazer kesim makinesi türü mevcuttur. Bunlar, işlenecek malzemenin şekli, kalınlığı ve türü, lazer kaynağının güç değeri, tasarımın yapısı ve otomasyona yardımcı olan ekipman açısından gruplara ayrılır.

Boyut

En önemli kriterlerden biri işlenecek malzemenin şekli ve boyutudur. Lazer kesim makineleri, düz sacları ve yapısal bileşenleri, bobinlerdeki sacları ve boruları ve profilleri kesmek için kullanılır. Piyasada, büyük sacları kesebilen ve makaslayabilen veya uzun boruları ve profilleri kesebilen tablalı büyük makinelerin yanı sıra daha ekonomik kompakt makineler de bulunmaktadır.

Güç

Fiber lazer kesicilerde işlenecek iş parçaları paslanmaz çelik, yumuşak çelikler, titanyum, alüminyum gibi farklı malzemelerin yanı sıra kumaş, ahşap, kağıt, plastik ve seramik malzemelerden yapılabilir ve malzemenin kendisi farklı kalınlıklarda olabilir. Bu nedenle, bir fiber lazer kesicinin önemli bir özelliği gücüdür. Şu anda piyasada 1kW ile 20kW arasında değişen lazer kesiciler bulunmaktadır, ancak 6kW'a kadar olan cihazlar maliyet nedeniyle en popüler olanlardır.

Ekipman: otomatik yükleme ve boşaltma sistemleri

Fiber lazer kesim makinelerinin yüksek kesim hızı nedeniyle, malzemelerin ve üretilen parçaların yüklenmesi ve boşaltılması sürecini otomatikleştiren sistemler makinelerin önemli bir bileşenidir.

Makine çok yüklü olduğunda, sac levha deposu, otomatik boru ve profil yükleme sistemi veya akıllı paletleme sistemi gibi çözümler üretkenliği artırır. İşçilik maliyetlerinin düşürülmesine, şirketin pazardaki rekabet gücünün ve kârının artırılmasına imkan sağlar.

Yazılım ve Uzaktan Kontrol

Otomasyon açısından önemli olan yazılım ve uzaktan kontrol sistemleri fiber lazer kesim makinelerinde önemli olan unsurlardır. Parçaların tasarımı, sac ve metal levhalara doğru şekilde konumlanmasını, lazer kesicinin programlanarak daha hızlı ve doğru kesim avantajı sağlaması açısından yazılım sistemleri önemlidir. Makinenin WiFi yoluyla uzaktan kontrol edilmesi sayesinde üretim verimliliği artmakta ve iş kazalarında önemli bir azalma meydana gelmektedir.

Lazer Kesim Makinelerinin Temel Bileşenleri

Yüksek verimlilik ve kesim kalitesiyle öne çıkan fiber lazer kesim makinelerini oluşturan kısımlar şunlardır:

1. Fiber Lazer

Fiber lazer, kesim makinesinin "kalbi" olarak nitelendirilen fiber lazer kesim makinesinin en önemli bileşenidir ve ana güç kaynağıdır. Diğer lazerlerle karşılaştırıldığında daha yüksek kesme verimliliği, daha güvenilir kalite garantisi, daha uzun hizmet ömrü, daha düşük bakım maliyetleri ve diğer avantajlarla öne çıkmaktadır.

2. Kontrol Kısmı

Kontrol sistemi, fiber lazer kesim makinesinin işletim sistemidir. Fiber lazer kesim makinesinin çalışma performansında etkilidir. Temel olarak X, Y, Z eksen hareketini elde etmek için takım tezgahını ve lazer çıkış gücünü  kontrol etmektedir.

3. Kesim Kafası

Lazer kesim kafası, bir nozul, odaklama lensi ve odak izleme sisteminden oluşan lazer çıkış cihazıdır. Lazer kesim makinesinin kesim kafası, ayarlanan kesim yörüngesine göre hareket eder, ancak farklı malzeme ve kalınlıklarda, lazer kesim kafasının kontrolü için farklı yöntemler kullanılır.

4. Servo Motor

Servo motor, servo sistemi oluşturan mekanik bileşenlerin çalışmasını kontrol etmekten sorumludur. Yüksek kaliteli servo motorlar, lazer kesim doğruluğunu, konumlandırma hızının kontrolünü ve tekrarlanabilir konumlandırma doğruluğunu etkili bir şekilde sağlamaktadır.

5. Lazer Merceği

Odaklama merceği ile birlikte lazer ışınını yansıtan aynalar, lazer işleme sürecinde özel bir role sahiptir. En yüksek kalitede optik bileşenlerin kullanılması, kesme verimliliğini %25'e kadar artırabilmektedir.

Lazer Kesim Makinesi İhtiyaçlarınızda ÖZKA Kalitesini Keşfedin!

Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübe ve uzmanlığımız ile son teknolojiye sahip lazer kesim makine çözümleri sağlıyoruz. Dünyanın en iyi lazer kesim makinelerinin tedarikçisiyiz. Uygun fiyat avantajları ile hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşmanız yeterlidir.

Son Yazılar

Kategoriler