CNC lazer kesim, nesneleri kesmek için lazer ışınlarının kullanıldığı bir teknolojidir. Lazer kesim teknolojisi, son yıllarda endüstriyel tasarım alanında çok sayıda endüstri ve işletme tarafından memnuniyetle karşılanan endüstriyel proseslerden biridir. Lazer kesime dayalı birçok işlemin benzer faydaları ve uygulamaları vardır. Diğer yöntemler ile arasındaki temel fark, kesme ekipmanında kullanılan teknolojinin türündedir.

Lazer Kesim Teknolojisi Nedir?

Lazer kesim, belirli bir kalınlığa sahip metal bir yüzeyin lazer ışınlarına maruz bırakılarak belirli bir mekanizma altında kesilmesi işlemidir. Lazer ışınları o kadar güçlüdür ki, farklı kalınlıktaki metal plakaları farklı şekillerde kesebilirler. Lazer kesim teknolojisine dayalı cihazların metal yüzeylerde karmaşık tasarımlar oluşturmak için ideal ve verimli örnekler olduğu güvenle söylenebilir.

Lazer kesim makinesi ile farklı kalınlıklarda çok çeşitli metal yüzeyler kesilir; Hangi makine modelinin hangi kalınlıktaki metal plakaları kesmek için uygun olduğu, lazer kesim makinesinin yeteneklerine bağlıdır. Genel olarak metal plaka kesim işlemi sırasında ihtiyaç duyulan tüm özellikler cihazda ayarlanabilmektedir.

Lazer Kesim İşlemi Nasıl Yapılır?

Lazer kesim işlemi, lazer ışınlarının istenilen metal yüzeye odaklanması ile başlar, yüzeyde yavaş ve sürekli hareketi ile devam eder ve son olarak metal istenilen şekle getirilir. Kesme işinin başlangıcında, güçlü lazer ışını yüzeyde delikler oluşturur ve bu da sonunda o parçanın ayrılmasına ve plakanın tamamen kesilmesine yol açar.

Lazer kesim işleminde meydana gelen şey, lazer ışınlarının yüksek gücünün neden olduğu metalin noktasal erimesine benzer; Bu sayede lazer ışınlarının daha hafif metaller veya elmas gibi mineraller gibi diğer malzemeleri kesmeye de uygun olduğu söylenebilir.

Lazer kesim cihazlarının en önemli özelliklerinden biri, cihaz operatörünün lazer ışınları ile darbeli (aralıklı) veya sürekli veya sıralı olarak kesme işlemini gerçekleştirebilmesidir. Cihazda bu iki modun her birinin ayarlanma durumu, tasarımların türüne veya metal plakanın kullanımına bağlıdır.

Öte yandan lazer kesim makinesinde metalin cinsine veya metal plakanın kalınlığına göre lazer ışın şiddeti, dalga boyu, çıkış ısısı vb. ayarlanabilmektedir.

Lazer kesim teknolojisi, tüm iş adımlarının hassas ve eksiksiz kontrolünü sağlayan metal yüzeyleri kesmenin en doğru yöntemlerinden biridir.

CNC Lazer Kesim Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CNC Lazer kesim makineleri söz konusu olduğunda piyasada birçok seçenek bulunmaktadır. Hangisinin işiniz için doğru olduğunu nasıl anlarsınız?

Başlangıç ​​olarak, hem müşteri hem de üretici, üretimin ana görevlerini açıkça anlamalıdır. Lazer ekipmanı seçerken hangi malzemeyle çalışacağınızı, hangi kalınlıkta metali keseceğinizi düşünmekte fayda var. İşletmenin uzun süre çalışması için net bir iş yükü planınız varsa, metal işleme için bir makine seçmek daha kolay olacaktır.

Lazer kompleksinin son konfigürasyonu ve teknik özellikleri, müşteri tarafından belirtilen parametrelere bağlıdır.  Maksimum yükünüzü ve diğer giden verilerinizi hesaba katarak, yönetici mükemmel çözüme ulaşabilirsiniz.

CNC Lazer kesim makinesi almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

1. Makinin Kurulacağı Yeri Gözden Geçirin

Makinenin atölyede doğru şekilde kurulması, ekipmanın çalışmaya hazırlanmasında önemli bir adımdır, bu nedenle bir CNC lazer kesim makinesi satın almadan önce kurulum yerini düşünmeniz gerekir.

Çoğu zaman, makinenin boyutlarını hesaba katmayı unuturlar, bu da örtüşmelere neden olur, örneğin, makine atölyenin kapılarından geçmiyor veya ek ekipmanı bağlamak için yeterli alan yok. Bu nedenle, yapılacak ilk şey kurulum yerini dikkate almaktır.

2. İş Hacminize Göre Makine Seçin

Göz önünde bulundurmanız gereken ikinci faktör, işletmenizin büyüklüğüdür. Yeni başlıyorsanız, daha küçük bir lazer makinesi sizin için en iyi seçenek olabilir. Bu makineler, daha büyük muadillerine göre daha uygun fiyatlı ve kullanımı daha kolaydır. Ancak, bir süredir işin içindeyseniz ve ekipmanınızı yükseltmek istiyorsanız, daha büyük bir lazer makinesi doğru seçim olabilir. Bu makineler daha fazla seçenek sunar ve yüksek hacimli üretim için daha uygundur.

3. Bütçenize Göre Hareket Edin

Dikkate almanız gereken üçüncü faktör bütçedir. CNC Lazer makinelerinin maliyeti değişmektedir. Bu nedenle, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre bir makine tercih etmelisiniz. Yeni başlıyorsanız, ucuz bir lazer makinesi en iyi seçeneğiniz olabilir. Ancak daha fazla özellik ve işlevselliğe sahip bir makine istiyorsanız biraz daha fazla para harcamanız gerekebilir.

4. Stratejik Adımlarla İlerleyin

Günümüzde lazer kesim, sac işleme, elektronik, teknoloji, donanım, havacılık ve benzeri alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir lazer kesim makinesi satın almadan önce, metal işleme şirketleri öncelikle üretim yelpazesini, işlenebilir malzemelerini, malzeme kalınlığını ve gerekli doğruluğu netleştirmelidir.

İlk kez lazer kesim makinesi satın alan metal işleme firmaları, önce düşük ve orta güçte bir CNC lazer kesim makinesi seçecektir. Gelecekte işleme aralığını genişletmeye ihtiyaç duyulursa, o zamana kadar yüksek güçlü bir CNC lazer kesim makinesini tanıtmak daha iyidir. Yalnızca işleme verimliliğini artırmanız gerekiyorsa, iki veya daha fazla küçük ve orta güçte lazer kesim makinesi satın almak en iyi seçimdir.

5. Satış Sonrası Teknik Servis Önemli

Büyük ölçekli makine ve ekipmanlar için bakım maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Makine uzun bir süre kullanıldıktan sonra kaçınılmaz olarak bazı sorunlarla karşılaşacaktır. Böyle durumlarda, yardım için servis departmanıyla iletişime geçmeniz gerekir. Bu nedenle, ekipmanı satın almadan önce, önemli kriterleri sorulara zamanında cevap verme, sorunları hızlı bir şekilde çözme yeteneği ve üretimi tekrar işletmeye döndürme yeteneği olan bir lazer kesim makinesi üreticisinin satış sonrası hizmetini dikkate almak önemlidir.

ÖZKA: Lazer Kesim Makinesinde Kalitenin Değişmeyen Adresi!

Dünyanın en büyük markalarını ayağınıza getirdik. En uygun fiyatlarla sizler de son teknoloji ürünü lazer kesim makinelerine sahip olabilirsiniz. Satış sonrasında da teknik servisimizle size desteğimizi sürdürüyoruz. İşinize uygun, en verimli lazer kesme makinelerine sahip olmak için bize ulaşmanız yeterlidir!

Son Yazılar

Kategoriler