• 21.11.2022

Günümüzde lazer kesim, boru ve profillerin kesilmesinde en hızlı, en modern ve en doğru yöntem haline gelmiştir. Sadece belirli ve karmaşık detayların doğru şekilde kesilmesini değil, aynı zamanda son ürünün yüksek kalitesini ve kesilen parçaların tamamen tekrarlanabilirliğini de sağlar.

Bu yenilikçi çözüm, boruların, profillerin ve diğer metal nesnelerin hızlı, verimli ve hassas bir şekilde kesiminin yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bunun sayesinde zor ve karmaşık şekilleri hızlı bir şekilde keserken yüksek hassasiyet seviyesini muhafaza etmek kolaydır.

3D lazer kesim, lazer aletinin esnekliğini kullanır. İleri teknolojiye sahip çok eksenli makineler yardımıyla işlenen karmaşık üç boyutlu iş parçalarına uygular.

Modern lazer kesim teknikleri, kesme kenarının düzgünlüğünü ve dikliğini korumanın yanı sıra yüksek kesme hızlarına ulaşmayı da sağlamaktadır. Hassas bilgisayar kontrolü sayesinde farklı şekiller elde etmek mümkündür. Diğer teknolojiler arasında lazer teknolojisi, yüksek kalite standartları ile birlikte maksimum kesim verimliliği ve hızı ile öne çıkmaktadır.

Lazerle kesilen malzemenin yeniden işlenmesi gerekmezken, atık miktarı da minimum düzeydedir. Lazer kesim hem endüstriyel, hem otomotiv hem de inşaat sektörlerinde kullanılmaktadır. Kesme işleminin kendisi, lazer ışınının odaklanmış enerjisinin iş parçasını eritmesi gerçeğine dayanır. Çok yönlülüğü nedeniyle, lazer kesim şu anda üretim çalışmalarında önemli araçlardan biridir.

Esas olarak düz iş parçalarını işleyen 2D lazerlerin aksine, profiller veya borular 3D teknolojisi kullanılarak işlenebilir. Ayrıca bu teknoloji çeşitli şekillerin, bükülmüş parçaların veya karmaşık yapıların elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

Geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında, 3D lazer kesim çok daha hassas malzeme işleme sağlar. İş, gereksiz malzeme israfı veya yeniden işleme ihtiyacı olmadan hızlı bir şekilde ilerler. Bu, üretim sürecinin kendisini çok daha verimli hale getirir. Bu nedenlerden dolayı, 3D lazer kesim teknolojisi artık inşaat ve otomotiv sektörleri de dahil olmak üzere birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.

3D Lazer Kesimin Avantajları

3D teknolojisiyle lazer kesim, her şeyden önce tekrarlanabilirlik garantisi sunar. Lazerler gibi modern kesim makineleri, işin belirli bir açıyla yapılmasını ve en karmaşık parçaların bile kesilmesini sağlar. Lazer kesimle ilgili en önemli avantajlar arasında aynı anda birden fazla işlem gerçekleştirme imkanı ve doğru ölçümlerin kullanılması yer almaktadır. Bozulma, özellikle de termal bozulma, aslında minimum düzeydedir.

Lazer işlemenin bir parçası olarak, müşterinin isteği doğrultusunda bir gravür makinesinin kullanılması da mümkündür. Bu durumda, ek bir kişiselleştirilmiş ürün elde edilir. Yüksek hızların tüm işlemleri hızlandırdığını belirtmek gerekir. Lazer kesim ile malzeme maliyetlerinde ve çalışma süresinde de bir azalma beklenebilir. Müşteriler yenilikçi ürünler elde ettikleri için memnun olurken, lazerin işletme maliyetleri, örneğin aynı anda birkaç makinenin kullanılması gerektiğinden daha düşüktür.

3D Lazer Kesim Hangi Endüstrilerde Kullanılır?

Lazerler artık çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Günlük ürünlerin daha hızlı, daha verimli ve daha güvenli bir şekilde üretilmesini sağlarlar. Lazerler ayrıca malzemelerden belirli şekilleri hassas bir şekilde kesmek için de kullanılır.

3D kesim lazerleri inşaat, reklamcılık, tıp teknolojisi ve makine ve tesis yapımı sektörlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca belirli, tekrarlanabilir şekillere sahip bileşenlerin büyük ölçekli üretimi için de uygundurlar. Verimliliği, en yüksek işleme kalitesiyle birleştiğinde, 3D lazerleri kesim de dahil olmak üzere birçok endüstriyel ölçekli faaliyette vazgeçilmezdir. Bu yenilikçi teknoloji artık daha az verimli malzeme işleme yöntemlerinin yerini alıyor. Bir şirket için 3D lazer satın almak, karşılığını hızlı bir şekilde alacağı kesin olan bir yatırımdır.

Lazer kesimde hassasiyet, hız ve müşteri memnuniyeti

Son teknoloji makinelerin kullanımı sayesinde, boru ve profillerin yanı sıra çeşitli kesitlerin hassas ve hızlı bir şekilde işlenmesi ve kesilmesi mümkündür. Mekanik işlemeden farklı olarak lazer kesim, çok karmaşık şekillerin bile tek bir makineyle yüksek hassasiyetle elde edilmesini mümkün kılar.

Bu tür işlemenin bir diğer büyük avantajı da, kesilen parçanın orijinal mekanik özelliklerini koruması sayesinde ısıdan etkilenen bölgenin minimum düzeyde olmasıdır. Kesilen kenarlar düzgün ve dik kalır ve işleme boşluğu dar ve eşittir. Günümüzde pek çok şirket, hem insan eğitimine hem de son teknoloji ekipmanlara yapılan yatırımlar sayesinde, diğer yöntemlerle gerçekleştirilmesi imkansız veya çok daha fazla zaman alan siparişleri yerine getirebilmektedir.

ÖZKA: 3D Lazer Kesim için Doğru Çözümler!

3D lazerimiz, bükülmüş borular, hidroform borular, önceden şekillendirilmiş borular, önceden kaynaklanmış borular, düz ve/veya damgalı yüzeyler vb. dahil olmak üzere tüm üç boyutlu parçaları lazerle kesmemizi sağlar. Bakır, alüminyum, pirinç, paslanmaz çelik, galvanizli çelik dahil olmak üzere her türlü metalin lazerle kesilmesi mümkündür.

Sistem, her türlü metalin maksimum verimlilik ve mükemmel kalitede kesilebilmesini sağlayan bir fiber lazer kaynağı ile donatılmıştır. Lazer, geleneksel teknoloji ile işlendiğinde daha kolay deforme olan ince borular için de idealdir.

Kesme, delme, zımbalama, frezeleme, çapak alma vb. - bu işlemler geleneksel olarak birbiri ardına gerçekleştirilir. Lazer bunların hepsini tek bir işlemde, tek bir döngü sırasında gerçekleştirir. 3D lazer kesim, tekrarlanabilirliğin, yüksek yansıtıcılığa sahip malzemelerin işlenebilmesinin ve sıfır hatanın garantisini sunar.

ÖZKA olarak 3D lazer kesim makinelerimiz ile müşterilerimize en kaliteli çözümleri sunmaktayız. Hizmetlerimizden faydalanmak ve makinelerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Kategoriler