• 21.11.2022

Günümüzde metal sektörü sanayi için büyük önem taşımaktadır. Çeşitli kalınlıklardaki sac, boru ve profillerin lazerle kesilmesi, günümüzde otomotiv, havacılık, beyaz eşya, gemi yapımı ve elektronik endüstrilerindeki imalattan hem küçük hem de büyük şirketlerde en yaygın kullanılan metal işleme yöntemidir.

Modern lazer metal işleme yöntemleri sayesinde malzeme, birçok üretim dalında metal kullanan işletmeler için büyük değer taşıyor. Lazer malzeme işleme, en yüksek kalitede parçaların elde edilmesinde özellikle yardımcı olmaktadır.

İnşaat ve İç Tasarım Sektörleri için Lazer Kesim

Lazer kesim öncelikle metal endüstrisinde kullanılabilir, ancak inşaat ve iç kaplama endüstrisi için de büyük önem taşımaktadır. Günümüzde inşaat endüstrisi, lazer kesim işleminden geniş ölçüde yararlanmakta ve çeşitli çelik veya alüminyum yapıların oluşturulması için mükemmel şekilde uyarlanmış bileşenlerin üretilmesini mümkün kılmaktadır.  Büyük miktarlarda bitmiş parça sipariş eden giderek daha fazla şirket, lazer kesimin garanti ettiği yüksek kesim kalitesine güveniyor. Bu teknolojinin özelliği, yüksek kesme hızıyla birlikte çok düşük miktarda enerji kullanılmasıdır. Lazer teknolojisi 25 mm kalınlığa kadar sacların kesilmesine olanak tanır.

Sacların, boruların ve profillerin yanı sıra diğer malzemelerin lazerle kesilmesi, inşaat sektöründe büyük önem taşıyan çok hassas işlemeye olanak tanır. Bu da lazer kesim detayların en yüksek kalitede ve doğrulukta olmasını sağlar. İnşaat sektöründe hızlı geri dönüş süreleri de önemlidir, bu nedenle büyük seri siparişleri nispeten kısa sürede üretebildiğimiz için lazer kesime sıklıkla güveniyoruz. Çoğu durumda, iş parçası lazer işlemeden sonra doğrudan kullanım için uygundur.

Kesim için lazer kullanılması, delikler ve konturlar da dahil olmak üzere tasarımın her parçasının mükemmel bir şekilde yeniden üretilmesini sağlar. Lazer kesim, en yüksek kalitede yenilikçi ürünlerin yaratıcı bir şekilde yaratılması için sonsuz olanaklar sunar. 

Lazer Kesim ile Çeliği Şekillendirin!

Çeliğe herhangi bir ek çalışma yapmadan hızlı ve hassas bir şekilde her türlü şekli ve formu verebiliriz. Son yıllarda CO2 ve YAG lazerler lazer kesim teknolojisine hakim olmuştur, ancak artık bunların yerini hızla piyasadaki en modern kesim makineleri olan Fiber lazerler almaktadır. Fiber lazerlerin kullandığı teknoloji sayesinde sadece daha iyi performans elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda en iyi üretkenliği, güvenilirliği ve enerji verimliliğini de elde ediyoruz.

Fiber lazer, CO2 lazer ile elde edilen spot çapının 1/10'u kadar yoğunlaştırılmış bir ışık demeti kullanır. Çap boyutundaki büyük fark ve yayılan ışığın daha parlak olması, fiber lazerlerin CO2 lazerlerin 100 katına kadar enerji yoğunluğuna sahip olmasına neden olur. Sonuç olarak, fiber lazer kullanarak metal levhaları lazerle kesme işlemi daha hassastır ve çok dar bir kesme boşluğuyla son derece temiz, pürüzsüz kenarlar üretir.

Metal lazer kesim, bileşenin işlendikten hemen sonra kullanılmasına olanak tanır, bu da en karmaşık ve büyük siparişler için bile teslim süresini önemli ölçüde azaltır. Bu teknolojinin karakteristik özelliği, çok düşük enerjili yüksek kesme hızının sunulmasıdır.

Lazer kesim, şüphesiz bugün endüstride kullanımda olan en yaygın termal kesim yöntemidir. Bununla birlikte, iş parçasında istenen en yüksek kaliteyi elde etmek için lazer parametrelerinin seçiminin ve kesim türünün lazerle işlenecek malzemeye doğru şekilde uyarlandığından emin olmak önemlidir.

Lazer kesim işlemi, iş parçasının yüzeyine düşen lazer ışınının enerjisini içerir ve kesilen metalin erimesi, yanması ve buharlaşmasıyla sonuçlanır. Firmamız ÖZKA, sayısal kontrollü son teknoloji otomatik ve robotik lazer makineleri kullanmaktadır.

Lazer takım tezgahlarında kullanılan bilgisayar simülasyonu, makine numarasının kinematik analizini ve sonuç olarak oluşturulan yapının anında değiştirilmesini sağlar, bu da ek maliyetlere maruz kalmadan işlenmemiş parçanın boyutunda ve kesilen parçanın şeklinde değişiklik yapmak için geniş bir olasılık yelpazesi oluşturur.

Teknolojik gelişmeler, lazer makinelerinin çalışma alanını optimize etmeyi mümkün kıldı ve bu da bize lazer işleme için kullanılan malzemeden büyük tasarruf sağladı. Lazerle metal işlemenin muazzam önemi, günümüz gerçekliğini onsuz hayal etmenin zor olduğu şeylerin günlük kullanımında bile her birimiz için geçerlidir.

İnsanların doğruluğu iyileştirmek ve işleme hızını artırmak için sürekli çaba göstermesi, metal lazer kesim teknolojisinin gelişmesine yol açmıştır. Dahili bir doğrusal eksene sahip kesme optikleri ve kesilecek iş parçası yüzeyinden doğru mesafeyi sabitleyen bir ayar sistemi kullanılarak gerçekleştirilebilen bir manipülatör kullanarak lazer kesimin doğruluğunu önemli ölçüde artırabiliriz.

Üretim sürelerini kısaltmak ve verimliliği artırmak istiyorsanız, lazer kesim teknolojisini kullanmaya karar vermek en doğru seçimdir. Şirket için büyük maliyet tasarrufları ve üretim için gereken malzemelerin düşük tüketimi gibi avantajlarından dolayı, lazer kesim teknolojilerine yatırım yapmak işiniz büyütmeniz açısından önemlidir.

Lazer makinelerinin bize sağladığı temassız kesim etkisi, işlenen parçaların kenarlarında çapak oluşmasını önler. Lazer, dar boyut toleranslarının bile üstesinden gelebildiği için metal kalınlığı bir sorun değildir. Üretim sırasında yapılması gereken değişiklikler herhangi bir aşamada, herhangi bir zaman kaybı veya ek maliyet olmadan yapılır.

Çelik Yapı İmalatı için En İyi Lazer Kesim Makinelerine Sahip Olun!

ÖZKA sektördeki deneyimiyle yenilikçi ve kalite odaklı bir yaklaşımla sizlere en iyi lazer kesim makinelerini sunuyor. İşinizi bir üst noktaya taşımak ve daha fazla kazanmak için doğru teknolojiye yatırım yapın!

Son Yazılar

Kategoriler