Mekanik işlemede, çoğu ürün ve parçanın işlendikten sonra keskin kenarları, monte edilmeden ve kullanılmadan önce işlemden geçirilmelidir. Metal parçaların ve ahşabın keskin ve pürüzlü kenarlarını düzeltmek için yapılan işleme pah kırma denir. Pah kırma, Metal plakaların veya boru yüzeylerinin açılı yüzeylere sahip olmasını sağlar, kaynak işini daha rahat ve kolay hale getirir.

Pah Kırma İşleminin Faydaları Nelerdir?

· Sızdırmazlık, aerodinamik akış ve montaj kolaylığı sağlar.

· Pah kırma işlemleri endüstriyel parçalarla çalışan insanların güvenliğini artırır.

· Metal bileşenlerin hasar görmesini azaltır.

· Metal parçaların kenarlarındaki olası gerilmelere karşı direnci güçlendirir.

· Pah kırma işleminin tam otomatik makineler kullanılarak yapılması iş gücünü azaltır ve maliyet tasarrufu sağlar.

Boru Pah Kırma Biçimleri

İç Pah Kırma: Bu işlemde pah kırma makinesine borunun iç kısmı yerleştirilir ve iç kenarlara pah kırma işlemi uygulanır. Amaç, borunun iç yüzeyindeki pürüzlerin giderilmesidir. Yüksek viskoziyeli akışkanları taşıyan borularda çıkıntılı kısımlara pah kırma yapılarak borunun içinde malzeme birikmesi önlenmiş olur.

Dış Pah Kırma: Pah kırma makinesinin yapısına göre pah yapılacak malzemeler yatay veya dikey olarak yerleştirilebilir. Metal malzemenin hasarlı ve çapaklı kısımlar bu şekilde düzeltilir.

Boy Tamamlama ve Pah Kırma Makinesi Ne İşe Yarar?

Boy Tamamlama ve Pah kırma makinesi metal endüstrisinde boru uçlarının keskin kısımlarını düzleştirmek ve yuvarlamak ve kaynak işlemine hazırlamak için kullanılır. Aslında bu, borunun uçlarını ve köşelerini kenarlama işlemidir. Pah kırma işlemi, borunun kaynak ve bağlantı işlemini hazırlamak için gereklidir.

Boru pah kırma kalitesi, kaynak kalitesini doğrudan etkiler, bu nedenle kaynak ve birleştirme öncesi borunun hazır hale getirilmesi, kaynağın kaliteli olmasını sağlar. Pah kırma makinesi aynı zamanda kesilen boruların kıvrılması ve sabitlenmesi için de kullanılır.

Pah kırma makinesi genellikle iki dik düzlem arasında 45 derecelik bir açıyla işleme yapmak için tercih edilir. Kolaylık ve performans nedeniyle birçok endüstride pah kırma makineleri kullanılmaktadır.

Pah Kırmada Hangi Makineler Kullanılır?

Pah kırma önceleri manuel olarak yapılırken teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanan pah kırma makinelerine yerini bırakmıştır. 

Pah kırma farklı şekillerde yapıldığı için makinelerinin de farklı türleri vardır. Bu cihazlar manuel, pnömatik ve otomatik olmak üzere 3 farklı kategoriye ayrılmaktadır ve piyasada farklı türleri bulunmaktadır. Bu makinelerin her biri hem taşınabilir hem de sabit formlarda mevcuttur.

Manuel Pah Kırma Makinesi: Bir operatörün el gücünü kullanarak çalışır. Çok kalın olmayan ürünler için manuel pahlar kullanılır, çünkü bir operatörün manuel kuvveti belirli bir kalınlığa kadar pah kırma işlemini gerçekleştirebilir. Bu nedenle bu makinede 5 ile 12 mm arasındaki kalınlıklarda pah kırılabilir. Günümüzde manuel pah kırma fazla doğruluk gerektirmeyen işlerde tercih edilmektedir.

Pnömatik Pah Kırma Makinesi: Bu tip makinelerde, pah kırma işlemi bir hava pompası vasıtasıyla yapılır.  Bu makine, elektriğe veya gaza erişiminiz olmayan alanlar için uygundur.

Tam Otomatik Pah Kırma Makinesi: Bu makineler ile pah kırma işlemlerini yapmak çok kolaydır. Bu tip makine pah kırma işlemini otomatik olarak yaptığı için en iyi sac ve boru pah kırma makinesi olarak kabul edilebilir. Bu durumda operatör gücüne ihtiyaç olmayacaktır.

Çok kalın olan ve operatörün elle bükemeyeceği boruların pahlanması için sabit otomatik pah makineleri kullanılmaktadır. Seri üretim yapan, metal malzemenin büyük hacimde olduğu ve manuel pahlamanın yetersiz olduğu alanlarda yoğun olarak pah kırma makineleri tercih edilmektedir.

Pah Kırma Makinesi Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler

Pah kırma makinesi düz levhalarda veya boru yüzlerinde açılı yüzeyler oluşturmak için kullanılan endüstriyel bir cihazdır. Makine endüstrisinin hızlı gelişimi ile hayatımızda pah kırma makinelerinin kullanılabileceği yerlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Pah kırma makinesi satın almak isteyenlerin belli kriterlere göre seçim yapmaları gerekir. Makinenin hangi teknik özelliklere sahip olduğuna bakılmalıdır.

1. Pah Kırma Performansına dikkat edin. Pah kırma makinesi çalışırken, pah kırma performansı ürün kalitesini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle, iyi bir pah kırma makinesi seçimi öncelikle ekipmanın yüksek performansına bağlıdır.

2. Makinenin yüksek kalite standartlarına sahip olması önemlidir. Makinenin kullanım ömrü açısından çok iyi bir garantiye ve uygulama sırasında güvenli kullanıma sahip olması gerekir. Bu açıdan bakıldığında, alıcılar için kaliteli ekipmanı tercih etmek öncelikli olmalıdır. Makinenin güvenli olması ve kullanım kolaylığı üretim hızını artıran bir faktördür.

3. Satıcı firma tarafından nakliye, kurulum, eğitim, parça değişimi, teknik servis gibi alanlarda eksiksiz bir hizmet sunulduğundan emin olun.

Boy Tamamlama ve Pah Kırma İşlemleriniz İçin En İyi Çözümler

ÖZKA, yüksek kaliteli endüstriyel makinelerin Türkiye distribütörü olarak SOCO markalı boy tamamlama ve pah kırma tezgahları ile müşterilerine en iyi çözümleri sunmaktadır. SOCO otomatik çift taraflı boy tamamlama ve pah kırma tezgahlarımız yüksek hızlarda üretim yapma yeteneğine sahiptir.

Makinelerimiz, Boy tamamlamada +/- 0,05 mm üstün boy toleransı sunmaktadır. Yumuşak Çelikler, Alaşımlı Çelikler, Paslanmaz Çelikler, Alüminyum, Bakır ve Pirinç materyallerin işlenmesinde çözüm ortağınız olarak yanınızdayız.

Tek taraflı ve çift taraflı pah kırma yapabilen yarı otomatik ve tam otomatik pah kırma makinelerine SOCO kalitesiyle ve ÖZKA farkıyla en uygun fiyatlarla sahip olmak için bize ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Kategoriler