Şerit testere, küçük ve büyük atölyelerde ve çeşitli endüstrilerde kullanılan en yaygın endüstriyel imalat ve üretim ekipmanlarından biridir. Bu kesim türü, kullanım kolaylığı nedeniyle en popüler olan soğuk kesim türlerinden biridir. Şerit testereler ilk olarak ahşap kesmek için kullanılmış ve zamanla metal endüstrilerinde her türlü çeliği kesmek için de kullanılır hale gelmiştir.

Şerit Testerenin Avantajları Nelerdir?

Kesim için şerit testere makinesi kullanmanın birçok faydası bulunmaktadır:

  • Yüksek hızda çalışma avantajı
  • Çok az atık üretmesi
  • Kullanımının kolay olması
  • Her türlü malzemeyi kesebilme özelliğine sahip olması
  • Parçaların kesim yüzeyinin doğruluğunu ve pürüzsüzlüğünü arttırmak ve sonraki işlemeyi ortadan kaldırmak
  • Geleneksel kesimin sarf malzemelerinin (bıçakların) maliyetlerinin düşürülmesi
  • Bazı şerit testere makine modellerinin taşınabilirliği
  • Özellikle tam otomatik modellerde ek iş gücünün ortadan kaldırılması
  • Elektrik tüketiminin az olması

Şerit Testere Bıçağı

Şerit testere bıçağı seçiminde en önemli kriterlerden biri, mükemmel performans ve uzun ömürlü iyi bir şerit testere bıçağına sahip olmaktır. Kaliteli bir bıçağı garantili bir şekilde sunabilmek için şerit testere makinesinin doğru ayarlanması ve farklı malzemeleri kesmek için doğru bıçağın seçimi gibi önemli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Testere bıçakları, çalışma süresine ve kesim sayısına göre periyodik olarak değiştirilmelidir.

Şerit Testere Bıçağının Ömrünü Uzatmak

İyi malzeme ve kaliteli malzemelerden üretilen şerit testere bıçakları genellikle yüksek performans ve ömre sahiptir. Genel olarak şerit testere bıçakları birkaç ana kategoriye ayrılır: çelik şerit testere bıçakları ve ahşap şerit testere bıçakları.

Kullanım ömrü açısından kendine has özellikleri vardır ancak makinede doğru bıçağı seçmezseniz veya doğru ayarlara sahip olmazsanız çok iyi performans göstereceğinin garantisi yoktur.

Şerit Testere Makinesi Nedir?

Şerit testere makinesi genellikle dört modele ayrılır: dikey şerit testere, yatay şerit testere, masa testeresi ve taşınabilir şerit testere. Bu cihazların her biri bıçağın cinsine ve motorunun gücüne göre metal, ahşap, plastik ve profil gibi farklı malzemeleri kesebilmektedir. Genel olarak, bu cihazların yapımında kullanılan tüm parçalar aynıdır ve tek fark her birinin işlev türündedir.

Örneğin dikey şerit testerede bıçak malzeme üzerinde hareket etmez ve operatör kesilen ahşabı veya metali doğrudan bıçağa doğru itmelidir. Öte yandan, taşınabilir bir şerit testerede, kesmek için operatörün hedef parçayı sabit tutması ve şerit testere bıçağını üzerinde hareket ettirmesi gerekir.

Birçok endüstriyel alet gibi şerit testere de çok uzun bir ömre ve güçlü bir motora sahiptir. Bu aletin özel bir bakıma ihtiyacı vardır ve tüm elektrikli aletlerde olduğu gibi arızalanma olasılığı vardır. Bu aletin hassasiyetinden dolayı olası sorunların mutlaka uzmanlar tarafından çözülmesi gerekmektedir.

Cihazın operatörü, ancak şerit testerenin iç bileşenlerine aşina olması durumunda sorunları çözebilir. Aksi takdirde, bu konuda aktif ve deneyimli profesyonellerden yardım almak daha iyidir.

Şerit Testere Makinesinin Bakımının Önemi

Şerit testerenin bakımını yapmak ve doğru şekilde kullanmak, cihazın ömrünü ve performansını artırmak için gereklidir. Şerit testere bıçağı, uygun bakım ile birçok ek maliyeti azaltabilecek en önemli ve hassas bileşenlerden biridir. Şerit testere bıçağının temizlenmesi, birden fazla yeni bıçak satın alıp değiştirmekten tasarruf etmemize yardımcı olan bir zorunluluktur.

Ayrıca bu bıçak zamanla kirlenmeye ve sürtünmeye maruz kaldığından, temizlenmesi yeni kesimlerin kalitesini ve doğruluğunu artırır ve dolayısıyla işin hızını etkiler. Yeni bir bıçak almak, cihazın diğer parçalarını değiştirmekten daha pahalı olsa da, yine de, cihazınızın bıçağına iyi bakarsanız, ek basınç ve motora ciddi zarar verilmesi önlenir.

Şerit Testere Bıçağının Bakımı Nasıl Yapılır?

1- Bıçakları tamamen temizleyin

Şerit testere bıçağının bakımı için en önemli ipuçlarından biri temizleme yöntemidir. Zamanla kestiğimiz talaşlar ve fazla malzemeler testere bıçağının dişlerinde birikir ve bu da kesme işlemini yavaşlatır. Bıçak yavaşladığında, cihazın kesimleri kalitesiz ve kirli hale gelir, bu nedenle bu cihazın her kullanımından sonra bıçakları özel bir kesici ile temizlemek daha iyidir.

2- Bıçakları yağlayın

Şerit testere bıçaklarında kullanılmak üzere farklı yağ türleri vardır. Operatörler, bıçak tipine göre yağlama için doğru yağı seçebilir ve kesme işleminden önce ve sonra bıçak yüzeyini tamamen yağlayabilir. Bu yöntem, cihazın verimliliğini ve çalışma hızını artırmaya yardımcı olur.

3- Kullanım sırasında bıçakları aşırı ısıtmayın.

Şerit testere bıçaklarının sürekli ve uzun süreli kullanımı sıcaklığın yükselmesine ve sıcaklık artışına neden olur. Bıçaklar ısındığında kırılgan ve hassas hale gelirler. Bu nedenle birkaç dakika sürekli çalıştıktan sonra cihazı kapatıp biraz dinlenmesini sağlamak önemlidir.

4- Bıçak koruyucu kullanın

Şerit testere bıçağının ömrünü ve performansını artırmak için bıçak koruyucusu kullanmak faydalıdır. Ancak testerenizin bıçak koruması yoksa zemine, sert beton ve metal yüzeylere çarpmasını önlemek gerekir. Bu yapılmazsa, hem cihaza hem de bıçağına zarar verir. Bıçakların çok hassas olduğu ve nakliye sırasında zarar görme ihtimalinin olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle bıçakları taşırken ve hareket ettirirken özel kaplara yerleştirmek daha iyidir.

Şerit Testere Alanında En İyisi Biziz!

Şerit testereler, endüstriyel sektörlerde uzun süreli ve en çok kullanılan cihazlar arasındadır. Bu nedenle zamanla bazı parçalarının zarar görmesi olasıdır. Şerit testere makinesi onarımları, uzmanlara emanet edilmesi gereken özel ve karmaşık bir iştir.

ÖZKA, uluslararası standartlarda ve yerli sanayi ve fabrikaların ihtiyaçlarına uygun ürünler sunan, ülkemizin önde gelen şerit testere distribütörüdür. En son teknolojiye sahip şerit testere makinelerinin üretiminde lider olan Amerika menşeli DoALL marka ürünlere ÖZKA güvencesi ile sahip olabilirsiniz.

Endüstriyel ihtiyaçlarınıza en uygun  şerit testerelerin satın alınması hakkında tavsiye almak için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Kategoriler