• 21.11.2022

Daire ve Şerit testereler belirli aralıklarla bileme ve bakım yapılarak daha verimli ve uzun ömürlü hale gelir. Bu durum kesim kalitesinin de daha iyi olmasını sağlar.

Firmamız son teknoloji ürünü bileme makinelerinde şerit ve daire testere bıçaklarının bileme işlemleri için profesyonel hizmet vermektedir.

Bileme işlemi, bilenmiş takımın en yüksek kalitesini ve doğru açı ve bıçak geometrisinin korunmasını garanti eden dijital yazılım ve CNC kontrolü kullanılarak en yüksek hassasiyetle gerçekleştirilir. Bu şekilde bilenmiş aletler uzun ömürlüdür ve aşırı ısınmaz.

Bileme İşlemleri Neden Gereklidir?

Keskin bir testere bıçağı sadece kesimimizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda risklerden kaçınmamızı da sağlar. Dişler aşınmışsa daha fazla güç kullanmak zorunda kalırız, bu da daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Ayrıca, oluşan ısı ve basınç, bıçağı bloke ederek kırılmasına ve yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle bıçağın her zaman temiz ve keskin, kullanıma hazır tutulması tavsiye edilir.

Testere makinelerinde kesinti olmadan verimli çalışmanın sağlanması ve görevlerin en üst düzeyde gerçekleştirilmesi, takımların doğru durumda tutulmasını gerekli kılar. Aletlerin periyodik  olarak bilenmesi, kesme yüzeylerinin optimum verimliliğini sağlar. Bu sayede hassas olmayan kesme, delme veya frezelemeden kaynaklanan malzeme kayıpları önlenebilir. Sıkışma disklerinin, pürüzsüzlük eksikliğinin veya aletlerin çalışması üzerinde sınırlı kontrolün yol açabileceği hasar riski ve kaza riski de azalır.

ÖZKA olarak, sürekli kalite ve hizmet iyileştirme anlayışımız, inovasyon ve teknolojiye olan bağlılığımızın bir yansımasıdır; bu sayede yüksek performans ve kesim kalitesini garanti eden yüksek hassasiyetli bileme işlemleri gerçekleştiriyoruz. Sayısal kontrollü CNC bileme makinelerimiz sayesinde, her daire testere bıçağı için özel bileme yapıyoruz.

Daire Testereler İçin Bileme Çözümleri

ÖZKA, sektördeki 40 yılı aşan tecrübesi ve profesyonel ekibiyle, daire testere bıçaklarının uygun şekilde bilenmesi, işlenmesini ve bakımını gerçekleştirmektedir.

Ahşap, alüminyum, plastik ve metaller için daire testere bıçakları düzenli aralıklarla yeniden bilenmelidir. Kör dişler hatalı kesimlerin yanı sıra testere bıçağında yüksek gerilime neden olarak hasara ve kırılmaya yol açar. Yeniden taşlama sırasında, taşlama alanının verimliliğini garanti etmek için sabit hassasiyetle iş adımlarının hızı en yüksek önceliğe sahiptir. CNC makinelerimiz, profil ve yan taşlama sırasında sabit dişi tek bir geçişte tamamen işleyerek bunu başarır. Daire testere bıçaklarının karbür uçlarla mükemmel şekilde işlenmesi, en çeşitli profil ve yan taşlama işlemlerini mükemmel şekilde gerçekleştirebilmek için karmaşık iş adımları gerektirir.

ÖZKA'nın modüler makine çözümleri, en son makine ve sistem kontrol teknolojisini kullanan otomatik ve tam otomatik CNC kontrollü taşlama makineleri ile bu gereksinimleri etkin bir şekilde karşılamaktadır. Maksimum verimlilikle, takım üreticilerinin, kereste fabrikalarının ve ahşap, plastik ve metal işleme şirketlerinin taşlama odalarının daha uygun maliyetli çalışmasını sağlarlar.

Şerit Testere Bileme İşlemleri

Şerit Testere bıçaklarının ayarı, bu amaç için tasarlanmış özel bir cihaz kullanılarak yapılır, ayarın doğruluğu sürekli olarak izlenir ve gerekirse testerenin dişlerinde bir düzeltme yapılır. Şerit testere bıçaklarının ayarı, segmentteki dişlerin testere gövdesine göre dönüşümlü olarak sola, sağa ve düz olarak ayarlanmasına dayanır. Bir şerit testerenin diş aralığı simetriye sahip olmalıdır.

Farklı malzemeleri doğru bir şekilde işleyebilmek için şerit testere ekipmanının durumuna dikkat edilmeli ve izlenmelidir. Şerit testere bileme makineleri bu amaçla kullanılır. Zamanında bakım, aletin uzun ömürlü performans göstermesini sağlayacaktır.

Şerit Testere Bıçaklarının Bileme Sayısı

Stellit şerit testereler için, stellit tamamen kullanılana kadar 5-8 kez yapılabilir. Bu, kesici kenarların aşınmasına ve kullanılan bileme yöntemine (kesme makinesinin hassasiyetine) bağlıdır. CNC makineleri şerit testere dişlerini son derece hassas bir şekilde bileme imkanı sunar.

Şerit Testere Kullanımına İlişkin Genel Tavsiyeler

1. Kalifiye personele yatırım yapın veya gerekli teorik ve pratik eğitimi verin. İşinizin etkinliği büyük ölçüde onlara bağlıdır.

2. Güvenlik önlemlerinin karşılandığından emin olun.

3. Şerit testere bıçaklarının uygun şekilde saklandığından emin olun. Bıçakları aldıktan hemen sonra, çözülmesi ve rahat bir konumda tutulması tavsiye edilir ve karton şeritler çıkarılmalıdır (ıslaksa, şerit testerelerde paslanmaya neden olabilir). Depolama alanları kuru ve mümkünse ahşap zeminli olmalıdır.

4. Şerit testere bıçağını makineye takmadan önce ve kullandıktan sonra kontrol edin.

5. her zaman çatlak olup olmadığını kontrol edin ve kırılması halinde testere bıçağını makineden çıkarmaktan çekinmeyin.

6. Sorunları zamanında tespit etmek için ekipmanı düzenli olarak inceleyin.

7. Kusurlu bir bıçak kullanmayın (dengesiz bilenmiş, düzensiz dişler veya yanlış taşlama nedeniyle yanmış, vb.)

8. Uygun olmayan bir şerit testere bıçağı kullanmayın (çok kalın veya çok ince).

9. Bakım ekipmanına yatırım yapın, istenen parametreler dahilinde çalışmıyorsa eski ekipmanı kullanmayın.

10. Yetersiz veya dengesiz güce sahip bir şerit testere kullanmayın.

Profesyonel Daire Testere ve Şerit Testere Bileme Hizmetleri

ÖZKA, alanında uzman ekibiyle HSS daire testere, TCT elmas uçlu daire testere ve CrV sıcak kesim daire testerelerin bileme ve diş açma işlemlerini CNC makineler ile gerçekleştirmektedir.

Hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşmanız yeterlidir.

Son Yazılar

Kategoriler